Palloilusarjat
Yliopiston palloilusarjatoiminta pyrkii aina rentoon ja reiluun peliin sekä hyvässä hengessä pelailuun. Palloilusarjoilla on pitkät perinteet yliopistoliikunta- ja teekkarisarjojen osalta, joihin osallistuu vuosittain useita satoja harrastajia. Tervetuloa mukaan!
Joukkueet koostuvat ainejärjestöjen, kiltojen, tutor-ryhmien tai kaveriporukoiden opiskelijajoukkueista (HY, Aalto, Hanken, Taideyliopisto) sekä Otaniemen ystäväporukoista. Myös henkilökunta on tervetullutta mukaan.
Vaikka joukkueet kisaavat, korostuu toiminnassa reilun pelin henki, rentous sekä yhteisöllisyys. Sarjatoiminta yliopistolla ei ole kovia otteita varten. Lohkojen koosta sekä jatkopeleistä riippuen otteluita tulee joukkueelle ainakin viisi sarjaa kohden. Sarjat pelataan pääsääntöisesti kunkin lajin virallisten sääntöjen mukaan. Pieniä muutoksia sääntöihin on tehty kenttäkoon tai pelaajamäärän vuoksi.
Palloilusarjoja pelataan Otahallissa. Kunkin palloilusarjan paras HY:n, Hankenin, Aallon tai Taideyliopiston joukkue voi omassa lajissaan edustaa oppilaitostaan opiskelijoiden SM-kisoissa (OSM). OSM-kisojen voittaja voi edustaa oppilaitostaan opiskelijoiden EM-kisoissa.
Kaikki palloilusarjat löytyvät yhden turnausalustan alta. Ilmoita joukkueesi tiedot kätevästi yhteen järjestelmään ja saat kaikki tarvitsemasi tiedot reaaliaikaisesti; otteluohjelmat, päivitykset sekä tulokset.
Kauden 2025-2026 sarjatoiminta
Sarjat alkavat yleensä lokakuussa ja päättyvät huhti-toukokuussa. Ainoastaan jalkapallosarja pelataan sekä keväällä että syksyllä. Sarjojen pelitapa ja säänöt löytyvät ilmoittautumislinkin alta. Muista katsoa ilmoittautuessasi tarkemmat ohjeet sivun ala-osasta. Ilmoittautuminen on sitova, myös varasijojen kohdalla.
Otteluohjelmat löytyvät alla olevien sarjalinkkien alta. Päädyt sarjakohtaiselle sivulle.
Joukkueen yhteyshenkilölle lähetetään erikseen ohjeet sarjojen sisällöistä.
JALKAPALLOSARJA kevät 2026
Töölön pallokenttä 6 (tekonurmi)
7 vs 7
FUTSALSARJA 2025-2026 (ilmoittautuminen)
Kauden 2025-2026 sarja alkaa lokakuun lopulla.
Pelit pääosin Ma ja Ti klo 21-23.00 Otahalli, MTH B & C.
Ilmoittautuminen 5.10. mennessä
SALIBANDYSARJA 2025-2026 (ilmoittautuminen)
Kauden 2025-2026 sarja alkaa lokakuun lopulla.
Pelit pääosin ke klo 21-23.00 ja to klo 21-23.00, PH & MTH A.
Ilmoittautuminen 5.10. mennessä
SÄHLYSARJA 2025-2026 (ilmoittautuminen)
Kauden 2025-2026 sarja alkaa lokakuun lopulla.
Pelit pääosin ke klo 21-23.00 ja to klo 21-23.00, PH & MTH A.
Ilmoittautuminen 5.10. mennessä
LENTOPALLOSARJA 2025-2026 (ilmoittautuminen)
Kauden 2025-2026 sarja alkaa lokakuun lopulla.
Pelit pääosin Ti ja Ke klo 21-23.00 Otahalli, MTH B & C.
Ilmoittautuminen 5.10. mennessä
KORIPALLOSARJA 2025-2026 (ilmoittautuminen)
Kauden 2025-2026 sarja alkaa lokakuun lopulla.
Pelit pääosin Ke klo 21-23.00 Otahalli, PH.
Ilmoittautuminen 5.10. mennessä
Osallistumismaksut 2025-2026 kaudella:
Futsal, salibandy, sähly, lentopallo, koripallo: 299 euroa/joukkue.
Ilmoittautuminen ja maksaminen
Joukkueen yhteyshenkilö tekee ilmoittautumisen sarjajärjestelmään. Sarjamaksu maksetaan ilmoittautumisjärjestelmän kautta. Osallistuminen sarjoihin vaatii ainoastaan joukkuekohtaiseen sarjamaksun. Ilmoittautuminen päättyy pääsääntöisesti noin 2-3 viikkoa ennen sarjan alkua ja ilmoittautuminen on sitova.
Peruutuksesta tulee lähettää tieto sarjasta vastaavalle Heimon työntekijälle (toimisto@heimo.fi) viimeistään ilmoittautumispäivään mennessä. Sarjat järjestää Heimoyhteisö yhteistyössä UniSportin kanssa.
Otteluohjelma julkaistaan Heimon sivuilla ennen sarjan alkua. Ohjelmaan voi viikon sisällä julkaisusta pyytää muutoksia. Kauden aikana tapahtuvat otteluiden pakolliset siirtotoiveet olisi hyvä olla tiedossa viimeistään viikkoa ennen alkuperäistä ottelua. Ottelulle pyritään löytämään mahdollisimman nopeasti kummallekin joukkueelle sopiva uusi aika.
- HUOM. UniSport ja Heimo eivät vakuuta pelaajia. Kannattaa varmistaa, että oma vakuutus on kunnossa.
Lisätietoja ja yhteydenotot myös silloin, jos sinulla ei ole vielä omaa joukkuetta. Kerätään nimiä listalle!
Tiedustelut