Asiakaspalautteet ja miten olemme reagoineet niihin

11.12.2023 - 10:00
Kiitos UniSportin asiakkaille kesän ja syyskauden runsaista asiakaspalautteista! Huomionne ja ajatuksenne ovat meille tärkeitä toiminnan kehittämisen kannalta. Pyrimme toteuttamaan toiveitanne mahdollisuuksien mukaan. Tässä koosteessa nostamme esiin yleisempiä antamianne palautteita ja toiveita sekä kerromme, miten olemme reagoineet niihin.

Palvelut

Kuntosali on UniSportin suosituin palvelu. Kuntosalien laitteiston ja välineistön osalta teimme uudistuksia toiveidenne ja tarpeiden mukaisesti. Syksyllä hankimme toivotut hiihto- ja käsi-pyöräergometrit kaikille kuntosaleille. Teimme myös toiveiden perusteella uudistuksia Kumpulassa ja Otaniemessä lisäämällä suoritustilaa kuntosaleilla: avasimme lisätilan venyttelyyn ja kehonpainoharjoitteluun Kumpulassa sekä päivitimme laitesijoittelun molemmilla kuntosaleilla.

Ryhmäliikunnasta saadut palautteet koskivat enimmäkseen lukujärjestyksiä ja yksittäisiä tunteja. Alkusyksystä online-tuntien kohdalla ilmeni ongelmia, jotka johtuivat pääosin Kluuvin K3-salin tekniikkahaasteista. Tämän vuoksi toteutamme online-tunnit toistaiseksi vain K4-salista. Ohjaajien itse suunnittelemat tunnit saivat paljon hyvää palautetta, joten säilytämme nämä tunnit myös keväällä lukujärjestyksessä. Palautamme myös paljon toivotun kuntonyrkkeilyn kevään Kumpulan ryhmäliikuntavalikoimaan. Palloiluun liittyen lisäsimme lukujärjestykseen lentopallovuoroja toiveiden perusteella.

Ohjaajamme ja personal trainerimme saivat paljon positiivista palautetta. Välitämme kaikki palautteet työntekijöillemme ja käytämme niitä osana työnohjausta.

”Teillä on ihan huikeita ohjaajia. Taitavia, ammattitaitoisia, hauskoja ja mukavia. Kaikkea sellaista, mitä ohjaajalta kaipaankin. Pitäkää heistä kiinni!”

Eri palvelumme saivat palautteiden perusteella seuraavat kokonaisarvosanat (asteikko 1-5, 1=erittäin huono, 5= erittäin hyvä):

Asiakaspalvelu ja asiointi

Asiakaspalvelussa työskentelevät asiakasneuvojamme saivat runsaasti kiitosta ystävällisestä ja ripeästä asiakaspalvelusta.

”Asiakaspalvelu on erinomaista ja työntekijät ovat mukavia ja avuliaita!”

Asioinnista saadut palautteet koskivat enimmäkseen verkkosivuja ja varausjärjestelmää. Kehitämme parhaillaan verkkosivuja yhteistyökumppanin kanssa. Tarkoituksena on parantaa sivuston käytettävyyttä, jotta sivusto palvelee asiakkaitamme paremmin. Uudistetut verkkosivut julkaistaan kevätkaudella. Teemme myös säännöllistä yhteistyötä varausjärjestelmämme toimittajan kanssa ja pyrimme sujuvoittamaan sen käyttöä UniSportin toimintaympäristössä.

Otimme syksyllä käyttöön uudet kävijämäärätaulukot nettisivuillamme ja saimme näistä paljon kiitosta. Palautteiden ja huomioiden perusteella taulukoissa ilmenneet bugit saatiin korjattua. Lisäsimme kävijämäärätaulukot toivotusti myös liikuntakeskusten info-näytöille nähtäväksi.

Tilat ja siisteys

Saimme syksyn aikana palautetta ja huomioita siivouksesta ja siisteyden tasosta. Reklamoimme säännöllisesti palveluntarjoajille asiakaspalautteen ja henkilökunnan havaintojen pohjalta. Tämän seurauksena palveluntarjoajat ovat tehneet ”paikkasiivouksia” sovitun tason saavuttamiseksi. Lisäksi palveluntarjoajilta on pyydetty omavalvonnan tehostamista sekä palvelukuvauksen tarkkaa noudattamista. Laatutasoa myös seurataan säännöllisillä kierroksilla. Toteutamme liikuntakeskuksissa laajat peruspesut ja huollot kahdesti vuodessa, jotta voimme tarjota laadukkaat ja turvalliset tilat asiakkaillemme.

Olemme saaneet myös palautteita voimakkaiden tuoksujen käytöstä tiloissamme. Lisäsimme liikuntakeskuksiin ohjeistuksia välttää hajusteita, jotta liikkuminen meillä olisi kaikille asiakkaillemme mahdollisimman miellyttävää ja turvallista.


Toivomme jatkossakin teiltä palautteita, joten kerro huolesi tai kehusi meille täyttämällä palautelomake tai vastaamalla sähköpostitse tuleviin palautekyselyihin. Kiitos vielä kerran palautteestanne ja mukavaa loppuvuotta!