Yliopiston urheiluseurojen alkava toiminta syksyllä 2021

26.8.2021 - 10:50

ALKAVAT KURSSIT JA MUU TOIMINTA

 

JUDO

Peruskurssi alkaa ti 5.10. klo 19.00.
Treenit ti 19-20.30 ja su 14.30-16.00 Porthaniassa.

http://www.finndai.fi/

 

KARATE

Karate, MMA, BJJ vai itsepuolustus? Valitse kaikki, valitse Honbu! Alkeiskurssi alkaa 5.10.

Tule treenaamaan monipuolista kamppailua monipuolisessa porukassa! Honbussa harjoitellaan Koryu uchinadia, jossa karateperinne yhdistyy nykyaikaiseen kamppailutaitojen opetukseen. Tavoitteina ovat terveys, hyvinvointi ja kokonaisvaltaiset kamppailu- ja itsepuolustustaidot.


Ilmoittautuminen ja lisätiedot osoitteessa http://www.honbu.fi

 

TAEKWON-DO

ITF Taekwon-Do alkeiskurssi alkaa sunnuntaina 19 syyskuuta

Oletko aina halunnut oppia näyttäviä potkuja, lyöntejä ja torjuntoja? Haluaisitko parantaa kehonhallintaa, tasapainoa ja notkeutta? Kaipaatko itsepuolustustaitoja?

Helsingin yliopiston Taekwon-Do-seuran järjestämä alkeiskurssi alkaa 19.9. ja päättyy joulukuun puolivälissä. Kurssi harjoittelee sunnuntaisin Porthanian liikuntasalissa klo 11:00 – 12:30. Mikäli kurssille ilmoittautuu yli 16 henkilöä, se jaetaan kahteen ryhmään, jolloin toinen ryhmä harjoittelee Porthanian liikuntasalissa klo 09:30 – 11:00. Ilmoittautuessa sinulla on mahdollisuus ilmoittaa, kummassa ryhmässä harjoittelisit mieluummin.

Voit kokeilla lajia ilmaiseksi syyskuun loppuun asti.

Kurssimaksu on 50 €, ja se sisältää harjoitusmaksun, seuran jäsenmaksun sekä vyökoemaksun. Lisäksi vyökokeeseen osallistuvien tulee ostaa ITF Taekwon-Do -lisenssi (32 €). Saat laskun kurssista MyClub-palvelusta.

Harrastajiemme turvallisuus on meille ensisijaisen tärkeää. Kurssilla noudatetaan kaikkia UniSportin antamia koronaviruksen leviämisen estämiseksi tarkoitettuja rajoitteita.

Ilmoittautuminen
Kurssille ilmoittaudutaan seuran MyClub-palvelussa (ilmoittautumisen yhteydessä sinun tulee rekisteröityä MyClubiin)

https://hytkd.myclub.fi/flow/events/3207657

Lisätiedot: heta.nieminen@hytaekwondo.com

Seuran kotisivut: https://hytaekwondo.com/course.html

Seuran Facebook-tapahtuma: https://www.facebook.com/events/4017798175015168

Nähdään treeneissä!

 

TAIDO

Yliopiston Taidon ohjatut harjoitukset starttaavat 16.9.2021

Taido, vartalon ja mielen tie, on monipuolinen ja ketterä kamppailulaji, jossa lyönti-, potku- ja kaatotekniikoissa hyödynnetään koko vartalon voimaa. Lajin erityispiirteenä ovat myös permantovoimistelusta tutut voltit, kuperkeikat ja kärrynpyörät. Taido on haastava ja hauska kamppailulajiharrastus, jossa voi edetä maajoukkuetasolle saakka.

Syksyn ohjatussa harjoittelussa keskityään lajin perusasioihin ja harjoittelukunnon rakentamiseen. Tervetuloa!

Harjoitukset torstaisin klo 19.30-21 Kaapelitehdas ja lauantaisin klo 15.30-17 Porthania

Tarkemmat tiedot:
https://www.yliopistontaido.fi/aloita-taido/taido-core/

 

 

SHORINJI KEMPO

Shorinji Kempon peruskurssi alkaa maanantaina 13.9. klo 18.30 UniSport Kluuvissa K3:ssa.

Lisätietoja hysk.fi